Kinnine ja tundetu Eesti mees

Mulle jäi silma kuskilt mingi pealkiri, et 90% Eesti mehi on kinnised. Või oli seal tõesti tundetud. Igal juhul üks selline sõna, mis väljendas seda, et küll on selle Eesti mehega ikka raske ja temast peab sõnu välja kangutama. Olen sellele mitmeid kordi mõelnud, et miks eestlased üleüldse ise end kinnisteks nimetavad ja kas see ikka päriselt ka nii on. Kuigi ka mõned mu sõbrannad ütlesid eile, et nende mehed on küll pigem väga kinnised ja ”lausa lukus”, siis ma ise tunnen küll, et aeg on edasi läinud ja mehed on palju rohkem avatud.

Ma arvan, et kõige rohkem arvan ma seda sellepäras, et ma näen, mis moodi meie tutvusringkonna isad oma lastega suhtlevad. Ma tean, see pole ju päris selline suhe nagu abikaasadel aga ma arvan, et see on algus küll. Ma olen tähele pannud, et kõik isad kallistavad oma lapsi, kiidavad neid, ei ole mingi tabu, kui isa teeb oma lapsele musi ja eelkõige ütleb, et armastab teda. See viimane pidavat ju erinevate allikate kohaselt üldse olema mehele kõige raskem, nii et algus on ju tehtud või mis? Ehk on ikka lootust, et need väga lukus mehed ka ühel hetkel siis oma kaasadega avanevad.

Lastega ongi muidugi suhelda lihtsam. Lapsed on siirad, ausad ja vahetud. Nemad ei tunne häbi ja nende ees ei ole ka vaja tunda häbi. Nemad ütlevad nii nagu on. Nad küsivad, mis neid huvitab. Nad ei karda enda tundeid näidata. Nad on tihti palju julgemad, kui täiskasvanud väga mitmetes asjades ja ma arvan, et seepärast ongi meil neilt nii palju õppida. Ja mul on hea meel, et väga paljud isad on ka seda teinud. Me oleme ilmselt kõik ju näinud internetis pilte, kuidas suured ja tugevad mehed oma tütardega koos printsessikleitides mängivad ja see teeb südame soojaks küll. Minu arust ei ole see kuidagi ”imelik”, vaid vasutpidi, see on loomulik ja nii peakski olema.

Miks aga ei suuda mees oma naisele, siis kõiki neid tundeid öelda. Ja kas see mees üldse tunnebki midagi, võib olla ongi täiesti ”tuim tükk”. Mina seda iseenesest ei usu üldse, kuid nii palju olen kuulnud naisi sel teemal kurtmas. Kuigi muidugi, mehed ei ole tihti avatud raamatud, siis nii on küll vale öelda, et suurem osa mehi on täiesti tundetud olevused, kes armastusest midagi ei tea. Ei ole nii! Nad lihtsalt ei olegi harjunud enda iga tunnet välja näitama. See algab ju kõik kodust ja ”ammu ennemuisel aal” ei olnud veel selline asi nii normaalne, kui praegu. Kodus vanasti vanemad ehk ka ei rääkinud pidevalt armastusest ja kui peremudel ees on juba selline, siis pole nii lihtne sealt välja murda. Aga võimatu ka ei ole. Vaja on vaid mõnda asja. Esiteks aega. Teiseks kannatust. Mina oleksin pigem ehmunud, kui mõni mees esimesel kohtumisel mulle kõik oma tunded välja valaks.. hoopis see tekitab minus kahtlust ja küsimusi.

Aga nagu mu viimasest lausest ka nüüd aru võis saada, siis ma arvan, et suur probleem on naine ise. Meie ise. Me ütleme, et tahame avatud meest aga samas liiga avatud ka ei tohiks olla. Mees peaks kindlasti olema aus aga kindlasti ei tohi öelda, kui ma mõnes kleidis ei näegi kõige ilusam välja. Härra olgu kaitsev ja tugev, kuid armukadedat troppi ei taha enda kõrvale keegi. Kas mõistate? Me ju tahame väga palju aga kui selle saame, siis on jälle midagi paigast ära ja nagu ei sobi ka. Pole siis ime, et mehed ei teagi täpselt, mida neilt tahetakse ja mis moodi nüüd käituma peaks.

Sinna juurde siis veel naiste ”mõistukõne”. Ma olen kunagi juba kirjutanud ühe ”sõnaraamatu meestele”, kus on lahti kirjutatud asjad, mida naised ütlevad ja mõtlevad. KOHUTAV! Tegelikult ma vabandan nüüd ette ära, et kõik naised ka ühte patta toppisin, tegelikult see päris nii ju pole. Kuid paljuski ikka on. Kui küsid oma naiselt: ”kallis, mis lahti on?” ja mokaotsast tuleb vastuseks ”mitte midaaaaagiii”, siis võid ju kindel olla, et midagi ikka on lahti. Samas pikema uurimise peale võib naine hoopis närvi minna, sest ”mida sa käid mulle närvidele” ja ”jäta mind rahule, ma ütlesin, et MIDAGI EI OLE” ju. Ja siis ongi seal mees, kes ei tea, mis teha. Tahaks võib olla öelda küll, et tead selline käitumine tekitab minus segadust ja teeb mind kurvaks aga nagu ei julge ka. Ja nii ta tihti ongi parem vait.

Olgu öeldud, et ma ise olen täpselt selline nagu üleval näites toodud preili. ”Mul ei ole mitte midagi viga, ma ei tea millest sa räägid”. Aga tegelt olen närvis paljude asjade pärast, isegi endale aru andmata, et millepärast täpselt. No ja piinlik on ju siis öelda ka, et ”jah, olen küll närvis aga ma ei tea miks.. ja kuna ma ei tea, siis ma prõmmin niisama uksi ja mossitan”. See on täpselt nagu üks neist olukordadest, kus su kaasa läheb poodi ja küsib, kas ta ta toob sulle sealt midagi. Ilmselgelt vastad sa, et ”pole vaja”, sest kes siis tahaks shokolaadiga enda dieeti rikkuda. Kui kaasa tühjade kätega koju tuleb või endale midagi ostis ja sulle mitte, siis on aga meel kurb. Ja nats vihane ka. Mis mõttes ei toonudki mulle midagi? Mis sest, et ma ütlesin, et ei tahagi midagi! Ikkagi! Oleks pidanud ISE TEADMA, mida ma tahan, KUIGI ma ise ka ei tea, mida ma tahan.

Need naised, kes sellised ei ole.. tõstan oma klaasi te auks, te olete liiga normaalsed ja aitäh teile, et te siia maailma tasakaalu toote. Need naised, kes end ära tundsid.. ee, jah. Sellised me juba kord oleme. Ja kõige selle keskel siis ei olegi mõtet oodata ehk oma kaaslaselt, et ta ka alati oleks täpselt selline nagu teie mingil hetkel tahate. Sest järgmisel hetkel te ei pruugi seda jälle tahta. Jõudkem kõigepealt selgusele, mida me ise tahame ja siis vaatame edasi.

Eesti mees ei ole tundetu ega kinnine. Eesti mees on tugev, abivalmis, tark, andekas ja hea südamega. Ta ei tea ehk täpselt milline on su lemmik vein või mis vahe on sukkadel ja sukapükstel, kuid ta tahab head. Alati ei kuku lihtsalt kõige paremini välja. Andke oma mehele vahel armu ka. Selgitage talle asju lihtsalt ja konkreetselt, ei ole mõtet kogu aeg eeldada, et ta on Selgeltnägijate tuleproovi üks finaliste.. no ei ole, tema on ka vahel segaduses.

Selle kõige lõppu ütlen ma aga et kindlasti ma täna vastan Raidole millegi peale ”mul pole midagi viga”. Nii lihtsalt on. Ise ta muga abiellus, muhahaha..

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: