Empaatiavõimeta nõme inimene

Sattusin eile väikese ringiga Malluka blogist lugema ühte väga palju arutelu tekitanud teemat. Nimelt oli tema lugenud kuskilt mingisugust artiklit emast, kes ütles, et tema ei käsi oma lapsel mänguväljakul mänguasju jagada ja ei jaksa seal kõikide laste jutte ära kuulata. Mallukas oli täiesti teistmoodi arvamusel ja ei saanud sellest üldse aru. Ma EI TEA miks ma sinna kommentaari kirjutasin, kuid ma igal juhul kahjuks tegin seda. Miks kahjuks? Sest see kommentaarium on seal vahel natukene nagu Perekool vol2.. 

Kirjutasin mina OMA ARUST üsna okei ja ausalt, et mina saan küll aru, kui mänguväljakul laps ei taha iga võõra lapsega oma asju jagada, eriti kui neid võetakse ilma küsimata. Tõin ka näite, et ma enda telefoni ju ei annaks võõrale inimesele restoranis, et ta saaks sellega mängida. Inimesel on vaja abi ja helistada? Muidugi! Lisasin ka juurde, et kuna mul pole koguaeg võimalust olla ühe lapsega koos mänguväljakul ja kui see aeg mul on, siis ma eelistan selle aja veeta OMA lapsega. Robin tahab alati palju rääkida ja me ei saa just üleliia palju kahekesi olla. Kui see aeg on, siis ma tahangi tõesti teda kuulata ja temaga mängida. Muidugi kuulan ma ära lapse, kes paar lauset meiega räägib, kuid ma ausalt öeldes kuulaks parem enda lapse lasteaiapäevast, kui võõra lapse omast. Eriti kuna tihti on, nii et selle lapse ema istub natukene eemal nina telefonis.. Mul on lapsest muidugi kahju, kuid kui mu enda laps üldse tähelepanu ei saa, siis on mul ju temast ka kahju? 

Selgitasin igaks juhuks, et mulle ausalt meeldivad lapsed ja nendega mängimine ning sellest ka minu noorsootöö erialavalik ja lastelaagrites osalemine. Ilmselgelt sellest ei piisanud ja järgnevad kommentaarid soovitasid mul valida KINDLASTI uus eriala ja igasugustest lastelaagritest põhimõtteliselt kaugele eemale hoida. Ka mänguväljakutest peaksin ma eemale hoidma, kui ma tahan ainult oma lapsega seal suhelda.. Ja üleüldse ei ole ma absoluutselt mõistev, empaatiavõimeline ja normaalne inimene. Täiesti haige ja nõme olen hoopis. Seda kõike muidugi ühe kommentaari põhjal.. 

Kas ma siis tõesti olengi nõme inimene? Oma arust olen ma siiani lastega olnud alati pigem üsna sõbralik ja tore, kuid näed, ikka korraks suvalised inimesed kuskil kommentaariumis tekitasid väga nõmeda tunde. Ma ei ürita Robinist kasvatada kadedat last ja kui mänguväljakul olles on meil kaasas viis mänguasja ja tema mängib kahega, siis ilmselgelt ma ei keela teisel lapsel nendega mängida, kui ta seda palub. Ma ei mõista aga küsimata asjade võtmist. Ma ise ei võtaks kelleltki niimoodi asju ja ei laseks kindlasti kohe lastel küsimata kellegi võõra asju puutuda, olgu see siis mänguväljakul või kus iganes.. Kuid tuleb välja, et ma olen täiesti valesti oma last kasvatanud.. 

See lugu aga õpetas mulle mitut asja. Tegelikult pigem tuletas meelde. Esiteks – Malluka blogi ei ole minu jaoks. Teiseks – kuskil sellises kohas kommenteerimine on täitsa rumal. Kolmandaks – sellises kohas edasi vaidlemine on veel rumalam. Neljandaks – ma peaks vähem nõme olema 😦 

5 Comments (+add yours?)

 1. K
  May 18, 2016 @ 06:07:11

  Lugesin ka eile seda teemat mitmest kohast ja sattusin natuke segadusse, ma ei pea ennast kadedaks inimeseks aga mitmest kohast jäi selline mulje küll, et olen ise ja kasvatan ka oma lapse hirmus kadedaks inimeseks. Mu laps küll veel pisike aga kui mänguväljakul käime, siis ma ei tuleks selle pealegi, et lubaksin tal minna kellegi teise asjadega mängima, seletan, et teine laps mängib nendega praegu ja meil ju enda asjad kaasas ja kui tahab, siis mängib nendega. Kui mõni teine laps tahaks meie asjadega mängida, siis muidugi ei keela võtta neid, millega enda laps ei mängi, aga ma ei tuleks selle pealegi, et sundida oma last andma teisele asi, millega ta just ise mängib ja siiani ei ole veel tegelikult ükski laps väga tulnud ise asju võtma, alati on vanemad juures, kes seletavad, et need teise asjad ja teine mängib nendega praegu. Ma ei tea, kas asi on selles, et käime päris pisikeste mänguväljakul, kus enamasti vanemad jälgivad oma lapsi ja suuremaid lapsi lihtsalt ei huvita me titekad liivakasti mänguasjad, aga minu jaoks on see probleem üsna võõras.
  Ja no malluka kommentaariumis saadud sõimu üle küll muretseda ei tasuks, seal saavad seda pea kõik, kes natuke teisel arvamusel asjadest 🙂

  Reply

 2. Saana
  May 18, 2016 @ 20:55:05

  Mul on paar korda mänguväljakul nii olnud, et mingi suurem laps tuleb minu ja H juurde ning hakkab suhtlema. Kuna H on aga ju väike, siis suunab ta oma jutu kõik mulle ning ausalt öeldes on päris tüütu. Just selles mõttes, et esiteks pean ma oma jubinat jälgima ja temaga suhtlema ning teiseks mind tõesti ei huvita, mida üks võhivõõras laps eile lasteaias tegi. Katsu siis viisakalt lapse tundeid riivamata sellest olukorrast eemalduda 😀

  Aga muidu Sakus on näiteks mänguväljakul nii, et ennelõunasel ajal on põhiliselt seal sellised 1-2 a põnnid ja nemad ikka kipuvad selle palju ägedama traktori juurde, mis teisel lapsel kaasas on, kuigi endal on tegelt 2 sellist kaasas. No ja siis me seal sõbralikult jagame omi asju. Aga jah, ikka peab õpetama, et teiste asju ei tohi niisama võtta jne.

  Suuremate laste puhul on see teema VIST natuke teistmoodi (?). Noh, et nemad peaks juba aru saama, mis on võõrad asjad ja mida ei tohi võtta jms.

  Reply

 3. shannon862014
  May 22, 2016 @ 15:40:47

  Haha, Sa ei ole nõme! Mina olen täheldanud (hakkasin Malluka blogi alles hiljuti nö sirvima) et kõik kes seal vähegi teistmoodi mõtlevad saavad mööda päid-jalgu nii mis koliseb. Vahel on blogija ise ka liiga terav oma vastustes mitte nii kiitvatele kommentaaridele, et noh, ma ei tea miks nii aga nii tundub olevat.

  Reply

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: