Tung laste trennidesse

Juba tegelikult paar aastat tagasi kuulsin ma esimest korda, et igale poole heasse trenni ja huviringi on hull tunglemine ja võistlus. Ma mõtlesin, et kui hull see asi ikka olla saab ja ju kõik ikka liialdavad natukene. Tegelikult tuleb välja, et ei liialdatudki nii väga, sest väikeses Tallinnas on tõesti päris palju ringe ja trenne, mis KOHE täituvad ja kuhu kohta ei pruugigi saada, kui õigel ajal ei reageeri. Naljakas on see, et see ”võistlus” hakkab natukene juba pihta siis, kui tahad oma beebiga Pelgulinnas ujumas või võimlemas käia. Iga kuu 20ndal kuupäeval kell 20 läheb tunniplaan lahti ja siis on PÕMM! 5 minutiga kõik täis bronnitud. Me Robiniga ikka bronnisime sinna üsna agaralt aegu ja Raido oli selleks oma süsteem, kuid Henriga ma ei ole isegi proovinud. Oleme käinud, kui olen juhuslikult mõne aja saanud ja sellest on seni piisanud.

Mis aga puutub suuremate laste trennidesse, siis need tõesti ongi väga täis. Näiteks meie kodu juures siin Muusikakeskkoolis on muusikaring kuhu on väga keeruline kohta saada, kui sa juba mai keskel ei reageeri. Mais. SEPTEMBRIKS! Tundub ju tegelikult natukene uskumatu. Ma varem arvasin alati, et eks koolide pärast käib ikka rebimine, kellel rohkem, kellel vähem, kuid vaevalt, et need laste trennid ja ringid nüüd niii ülerahvastatud on. Ma ei teagi, kas asi on selles, et neid häid ringe on siis tõesti nii vähe või lapsi on palju. See teine variant on toredam muidugi 🙂

Me ise olime Robinit juba üsna kaua aega tahtnud panna kossutrenni. Kevadel aga sellele ei mõelnudki ja suvel ometigi ka mitte. Kui september kätte jõudis, siis õpetaja soovitas ka, et pange Robin trenni, tal ON palju energiat ja ta on üsna sportlik. Samal päeval kohe hakkasin uurima ja avastasin, et Audenteses olid kõik trennid täis. Seal on neid ÜKE (üldkehaline ettevalmistus) rühmi niii palju ja ikkagi olid kõik täis. Meie õnn on, et meil on seal mitu sõpra tööl ja mõned sõbrad lihtsalt väga abivalmis ja tunnevad õiged inimesi ning me saime Robini ikkagi soovitud gruppi. Teda oli ju õnneks ainult üks ka ja eks mõned lapsed vist esimestel kuudel nagunii ”kukuvad ära”. Kui aga kedagi poleks tundnud, siis oleks ilma jäänud. Ja kuigi neid trenne võib ikka veel olla, siis see praegune Audentese oma oli meile täitsa sobival ajal ja no nii äge ju ka, et tasus see ”sebimine” ära küll.

Täpselt sama lugu on eelkoolidega. Robini me saime eelmine sügis tegelikult isegi RAMi mängukooli kirja pandud aga mitte sellesse rühma, kus me alguses soovisime. Õnneks meil tegelikult polnudki vahet, sest me otsustasime seda nagunii aasta edasi lükata, kuid sel sügisel me ka veel ei tea mis saab. Loogiline oleks ju laps panna sinna eelkooli, kus ta tulevikus ka koolis võiks käia aga see koolidesse sisse saamine on ka natukene loterii. Lisaks veel see, et me ei tea kas Robin läheb kooli 6-aastaselt või 7-aastaselt ja vaatame seda ilmselt ikka natukene hiljem, et kui kooliküps ta on. Raido muidugi on veendnunud, et ta on 6selt juba suur mees aga mina arvan, et me ikkagi ootame ning vaatame milliseks ta veel kasvab. Lapsepõlv on nagunii lühikene, minu poolest võiks ta vabalt vist ka 9-aastaselt kooli minna.. Kuid see on juba omaette teema. Eelkooli aga võiks ta siiski nädalas korra minna, et vaikselt harjutada. Seda enam, et tegelikult on tal hea pea ja näiteks matemaatika ülesanded talle meeldivad. Õpetaja ka kiitis, et raskemaid tekstülesandeid lahendab ka väga edukalt. Raido selle peale muidugi juba hõiskas, et JEE, läheb Reaali.. oijah..

Ja selle nädalane katsumus oli meil saada oma lasteaia lapsed Audesse ujumistrenni. Kuna neid on kokku 11, siis nad vajasid ju oma rühma täiesti. Lisaks peab see rühm trennis käima vanematele ka sobival ajal ja samas nii, et õpetajate õppeplaani ei sega. Meil muidugi on nii vahvad õpetajad, et kes nendega saab kõike alati läbi rääkida, kuid oli loogiline, et ujumine on ikka peale lõunat, et hommikul on aega muid toimetusi teha ja peale ujumistrenni saab iga vanem sinna järgi näiteks minna. Teadupärast ju aga tahavad teised lapsed ka just peale lõunat pigem trennis käia ja nii oligi see omaette keeruline ettevõtmine.

Meil jällegi natukene vedas, et me saime õpetajaga ühendust õigel päeval ja ta oli väga kiire ja asjalik ning uuris ruttu kõik vajaliku välja. Olime selle õpetaja kohta ainult kiidusõnu kuulnud ja lootsime väga, et me saame lapsed tema juurde ning nii õnneks ka läks. Ise ma veel naersin, et lapse ujumistrenni pärast terve päev askeldamist ja elan sellele kaasa nii nagu mõnele suurele võistlusele.. Samas eks tegelikult oma lapse jaoks ju teedki kõike, mida oskad ja saad ning tahadki talle parimat. Lõppude lõpuks meil läks kõik väga hästi ja sügisest saab Robini lasteaed nädalas kaks korda Audenteses ujumistrennis käia. Õpetaja ütles ka, et see on hea ettevalmistus kooliks ja iseseisvumiseks. Nemad on seal küll alati olemas ja abis aga peabki ise enda koti kokku panema, riidesse panema, kontrollima kappi jne.

Ujumisega on lood sellised, et minu meelest on see üleüldse hädavajalik oskus. Raido näiteks natukene pelgab vett. Okei, talle ei meeldi väga kui jalad põhja ei lähe ja vesi on tume. Mitmetel tuttavatel on veel sarnane hirm, kuna lapsepõlvest on meelest halvad kogemused. Mina ise vett eriti ei karda aga pead vee alla panna ei taha üldse. Halvad trennimälestused ammusest ajast. Küll aga peame me seda tõesti väga vajalikuks, sest õnnetused juhtuvad kahjuks liiga tihti. Ujumisoskus ei pruugi kahjuks neid ära jätta, kuid võib aidata. Meil küll pole aastaringi suvi aga kui ju vähegi soojem on, siis meie oleme lastega alati palju vees. Robin ja Henri on mõlemad üsna suured veeloomad ka, vann on mõlemale üks lemmik kohtasid maailmas.

Lisaks on ujumine ju tore ja äge. Õpetaja muidugi hoiatas ka, et laste jaoks saab algus raske olema, sest nende arust on ujumine ju ”spa ja veetorud”. Reaalsuses ju ujumistrennis eriti ei ole veetorust alla laskmist ja niisama kulli mängimist. Kuna õpetajal juba mitmeid aastaid kogemusi siis usaldan neid väga ja see nende jutt pani mind täitsa mõtlema, et ma teen enne sügist Robinile kohe korraliku eeltöö ära – ujumistrennis peab treenerit kuulama, seal ei saa lollitada, ujulas EI JOOKSE jne. Kuigi viimane reegel on nagunii meil ammu paigas, siis seda peab pidevalt meelde tuletama. Ise ma poleks muide selle peale tulnudki, et laps võib arvata  ujumistrennist hoopis muud, kui see tegelikult on. Usun aga, et kui laps näeb esimesi tulemusi, siis tuleb motivatsiooni rohkelt juurde. Kui alguses ei saa kohe hakkama, siis küll kambakesi pusides ja hea treeneriga tuleb lõpuks kõik välja. Robin tegelikult ju oskab natukene ujuda ka. Me avastasime seda üks kord basseinis juhuslikult, kui ta vee alla sukeldus ja muudkui edasi ujus.. Emma pealt Dubais ilmselgelt õppis, nii et vanemad sõbrad on ikka kasulikud 🙂

See trennidevärk aga pani mind mõtlema, et kui ma olen esimest korda lapsevanemaks saanud ja ehk teisi lastega sõpru väga ei olegi, siis ma võin päris paljudest trennidest lihtsalt ilma jääda. Ei tea täpselt millal reageerida ja kellet küsida ning.. ongi kõik. Eks tegelikult neid trenne on alati veel ja küll midagi ikka mõeldakse välja, kuid eks mina ja teisedki lapsevanemad mõtlevad neid lasteaedade-koolide-trennide kohtasid valides ka sellele, et kuidas see mõjutab natukene muud igapäeva logistikat. Kui peres ikkagi rohkem, kui üks laps juba, siis sõitmist on igal juhul palju 🙂

Kuid praegu on juba mai teine pool ja lasteaias said läbi muusikatunnid ja kohe lõppevad ka kabetunnid. Järgmiseks nädalas lubab väga sooja ilma ja täna läheb Robin ilmselt mõneks ajaks vanaema juurde Saaremaale. Selline suvevaheaja tunne on endal juba ka natukene, nii et mis neist trennidest enam 😉

4 Comments (+add yours?)

 1. A
  May 20, 2016 @ 11:36:24

  Kas sügisest on siis Robinil nii kossutrenn, kui ka ujumine?

  Reply

 2. A
  May 21, 2016 @ 15:39:54

  Jäi küsimata, mis need trennid ka maksavad? 🙂

  Reply

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: