Suitsetamine

Olen suitsetamisest viimasel ajal palju mõelnud. Ei teagi miks, ise ma ei suitseta. Kuid olen näinud muusikakooli ümber niii palju noori suitsetamas. Kuna tegu on keskkooliga, siis ilmselt on nii mõnigi neist ka alaealine. Ma keelama ei lähe – tean, et ega see minu sõna midagi eriti ei muuda. Tahaks muidugi aga paari lausega on raske selgeks teha miks suitsetamine on nõme. Sest seda see ju on. 

Naljakas on see, et ma ise ka suitsetasin. Sorri, vanemad. Kuigi nad ju teadsid kindlasti aga ega nad ka suurt midagi teha ei saanud. Pealegi olin ma kodust välja kolides juba 18 ja siis oleks see keelamine olnud veel mõttetum. Kui ma alaealisena aga isale Vineeri trammipeatuses vahele jäin, siis oli ta kuri küll. Ma ise oleks ka ju. Endal oli siis ka häbi, sest ma teadsin küll, et suitsetamine on halb. Kusjuures ma ei suitsetanud siis teiste survel või et lahe olla, mulle lihtsalt meeldis. 

Esimest korda proovisin suitsu vist 7ndas klassis. Olge tervitatud Rene, Keitlin ja.. Jaana vist ka? Vastik oli aga põnev oli rohkem. Kuidas sellest minu suitsemine edasi läks ma ei mäletagi. Olin aga koguaeg selline suitsetaja, kes tegi väga harva. Vahel ei teinud päevi või terve nädala. Ei olnud otseselt vaja aga kuskil hängides vahel oli mõnus. Suitsu kätte saamine oli küll lihtne. Kohilas töötas tuttav poes ja Balti jaamast sai siis igaüks kätte. 

Ma suitsetasin vahelduva eduga kuni selle ajani kuni ma Robinit ootama jäin. Tegelikult loobusin juba natukene varem – jäin rasedaks veebruaris aga suitsu polnud teinud terve talve. Külm talv oli ja ma ei viitsinud õues külmetada. Igasuguseid suitsuruume ma aga vihkasin juba siis. Vana hea Hollika suitsuruum on ikka meeles, kui üks vastikumaid kohti maailmas. Kuid ma ikka tsillisin seal vahel peol.. Praegu ei suudaks seal lähedal ka ilmselt seista.. Igal juhul 2009 aastal ma sellise “oma paki” ostmise lõpetasin ära. Nagunii ma tegin harva ja siis enam lihtsalt ei viitsinudki. Polnud isu ja hakkas vastu. 

Nüüd ma selle 2006 kuni 2016 aasta vahel olen mõned suitsud teinud. Sõbrannaga veini kõrvale rōdul või peol. Isegi kui teha on olnud täitsa okei, siis hommikul on küll vastik. Lisaks haisevad juuksed ja käed ja suus on rõve tunne. Vastik ühesõnaga. Ja nii ma vaatangi neid noori suitsetajaid ja mōtlen – tahaks, et nad jõuaks kiiremini selle tõeni, et nad ei peaks mitu aastat suitsetama kuni see klõps ära käib. Kuid ega mina seda sundida ei saa. Inimene ikka ise peab seda tahtma. 

Praegu mulle ei meeldi suitsetamine üldse. Kui keegi mu lähedal suitsetab, siis see lōhn on ikka väga ebameeldiv. Kõige hullem on, kui kuskil restoranis või kohvikus keegi kōrvallauas suitsetab. Eestis sellist asja õnneks eriti ei ole aga välismaal ikka. Eestis on ka normaalne, et mõistlikud inimesed astuvad suitsetades lapsest eemale ja ei suitseta ka kohe poodides jms kohtade ukse ees. Tavaliselt ei ole ma näinud ka suure rahvamassi sees palju suitsetajaid, nii et asi vist seegi. 

Minu enda tutvusringkonnas on suitetajaid praegu pigem vähe. Mōned üksikud meenuvad praegu ja mul on selle üle hea meel. Paljud on maha jätnud viimasel aastal ja ma olen nende üle kohe täitsa uhke. Neile, kes suitsetavad, ma mingit moraaali küll ei loe. Pole minu asi ja minu teha. Samas ütlen aga ikka, et.. jätke maha. Kōik me teame, et suitsetamine on halb aga paljud vist ei teadvusta seda päriselt endale. Mōelge enda peale. Nii paljud tahavad teiega koos olla kaua-kaua, ärge laske suitsetamisel seda aega piirata. Kuid jah.. Ei tahtnud ma moraali lugeda. Sest eks kõik jõuavad omal ajal enda tõeni. Suitsetamine lihtsalt.. pole lahe. Ja mul on hea meel, et ma ei suitseta ja minu lapsed ei pea mind nägema suits käes. 

PS! Jah, alkohol on halb ja ometigi ma veini ju joon, kuid nagu ma ütlesin: me jōuame kõik oma tõeni ise ja erineval ajal. Ehk tuleb ka veinist loobumise aeg.. Või ehk läheb pōrgu jäässe 😉 

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: