Lastega kinos

Tegelikult võiks teha eraldi postituse sellest, et kuidas üldse lapsed avalikus kohas käituda võiks või mida ma kuskil näinud olen aga ma ei viitsi nii pikalt seda teemat arutama hakata. Küll aga tahan ma rääkida viimastel aastatel täheldatud asjadest lastest, kes on kinno tulnud.

Me käisime üks päev Merlega õhtul kinos. Vaatame ühte väärtfilmi. See on oluline info, et te saaksite aru, et film ei olnud multikas, isegi mitte komöödia ega kuskilt otsast väga põnev film lastele. Selleks oli ka lausa kirjutatud, et alla 12 aastastele mittesoovitatav. Seal ei olnud midagi siivutut ega õudsat, kuid ju ei olnud see joomine ja suitsetamine siis lastele soovitatav. Igal juhul istusime me siis kell 20 õhtul kinos kui ma äkki kuulen lapse juttu.. Mõtlen, et naljakas, ju mulle ainult tundus nii. Ja varsti kuulen seda jälle. Ja siis kuuleb ka Merle. Vaatame selja taha ja mis ma näen: noor pere kinos, paarisdiivani peal ja kaasas nende u 3-aastane (?) laps. Mõtlesin, et väga veider laps kinno kaasa võtta niimoodi, tal on ju igav. Kuna ta oli vahepeal jälle tasa, siis ma sellele eriti enam ei mõelnud aga lõpuks mind natukene hakkas häirima, et ta filmile vahele rääkis. Samas, see pole ju tema süü, ta on väikene laps, ta ei oskagi korralikult sosistada ja lisaks pole tal ilmselt väga põnev ka. Jajah, mul on ka laps ja kuidas mind küll sai lapse rääkimine segada? Aga no segab. Minu lapsed olid kodus ja ma ei tuleks selle pealegi, et nad võtta kaasa filmile, mida tulevad täiskasvanud inimesed nautima. Ma ju tulin nimme ilma lasteta, et rahus vaadata.. Kuna ta õnneks suurt lärmi ei teinud, siis ega ma nüüd endast välja ei läinud, lihtsalt vahepeal mõte uitas ja arutlesin selle üle, et kui mõistlik see lapse sellisele filmile kaasa võtmine on vajalik. Kui film aga lõppema hakkas 21:30 paiku, siis mul hakkas lapsest hoopis kahju. Alguses oli tal vist pissile minna, siis tuli tal uni. Ta ütles ka, et tal on uni ja ta tahab koju aga ema soovitas tal seal magada.. Nad istusid meist mitu rida taga pool ja seda oli ikkagi kosta, nii et nad täitsa vaikselt ei olnud ka..

Ma ei saa öelda, et see oleks seganud minu filmielamust aga.. miks? Kas neil polnud lapsehoidjat? Kui meil lapsehoidjat ei ole, siis me lihtsalt ei lähegi koos kinno, tundub ju mõistlik? Miks sa võtad lapse õhtul kinno kaasa? Tal polnud ju huvitav ka.. Vaevalt, et see 3-aastane ka lugeda oskab, et ta oleks midagigi aru saanud. Ehk ta tõesti on geeniuslaps, kes oligi huvitatud kirjanike elulugudest, kuid minus tekkis küll palju küsimusi, et kui okei see nüüd ikkagi on, et ta seal on. Jajah, otseselt ta ei SEGANUD, kisanud ega karjunud, kuid ma usun, et neil kes täpselt nende taga või kõrval istusid oli pidevalt taustaks filmile ka väikese inimese jutt. Kui endal lapsi ei ole või oled tulnud lastevaba õhtut nautima, siis ega see ilmselt meeldiv ei olnud..

Ja sama moodi olen ma tähele pannud, et kui isegi minnakse lastega multikat vaatama, siis kinos vanemad vist arvavadki, et kuna tegu on lastefilmiga, siis lapsed võiksidki üle filmi rääkida, ringi jalutada jne. Minu meelest see pole okei. Beebiga kinno seanside ajal toimub küll saalis mürgel ja see ongi nii mõeldud aga kui on ikkagi tavaline filmi vaatamine siis viisakas oleks, et lapsed ei hüppaks eesistuva tooli otsas või karjuks kõvasti, et neil on pissihäda. Ja MUIDUGI on Robin ka nii teinud. Alles eile kinos ma pidin teda 10x keelama, et kallis, paaaaalun räägi tasemini. Ma saan aru, lapsed unustavadki selle ära ja elevusest räägivad üsna valjult. Absoluutselt mõistetav ja ma polegi lapsevihkaja, et eeldaks, et peaks olema haudvaikus. Kui no emakene, keela teda korra. Selgita lapsele, et MIKS peaks rääkima vaiksema häälega, MIKS ei ole sinu ees istuval tüdrukul meeldiv kui sa ripud ta tooli küljes, MIKS ei tohi popkorni maha visata, MIKS peab enda järgi prügi ära viskama ja MIKS tuleks arvestada ka teiste inimestega.

Ma ei tea, ehk on see jälle mingi ”minu probleem” ja mulle pannaksegi varsti nimeks aasta lapsevihkaja, kuid minu meelest ei tähenda lasteüritus-kontsert-film jne seda, et lapsed ei peaks elementaarseid käitumisreegeleid teadma ja kasutama. Ma saan aru, et lapsed vigurdavad ja jonnivad ja jauravad ja ei kuula. Mul on kodus üks VÄGA kange 4-aastane, kes on ka seda kõike teinud aga ma olen omalt poolt alati proovinud lapsele selgitada ja seletada ja õpetada ja keelata, kui vaja. Ta ei saagi kunagi õppida, kui sa lapsega ainult kodus oled. Olen nõus. Kuid kui te juba kuskil olete, siis on ka tore, kui tuletad lapsele miks on midagi mõistlik või mõtlematu teha.

Tänan tähelepanu eest. 😀

2 Comments (+add yours?)

 1. Britt
  Jul 28, 2016 @ 08:18:35

  Eh, ma ka ei mõista miks on vaja last täiskasvanute filmile kaasa võtta ja eriti sellisel kellaajal. Kummaline. Pole ju kellelegi nauditav. Laps ei saa sisust aru, igavleb. Vanemad peavad last lõbustama, ei saa filmile keskenduda. Teised vaatajad on häiritud.

  Me Leenuga pole veel kinos käinud. Ootame, et mingi tore animafilm tuleks ja siis vist lähme proovi tegema. Alguses mõtlesime, et katsetame jää-ajaga, aga kuna ainuke seanss oli Eileeni lõunaunega kattuv, siis käisime kahekesi. Ja oleme rõõmsad, sest tagantjärgi on selge, et Eileeni see lõbustanud poleks (meid ka ei lõbustanud :D). Eks siis paistab kas ja kuidas ta kinos käituda mõistab. Ilmselt esimene kord saab seletustööd täis olema.

  Reply

  • kristipere
   Jul 28, 2016 @ 08:25:44

   Selgitustöö ongi normaalne aga see kui laps hüppab teiste istmel ja ema naerab on nats häiriv. Kui Robin väiksem oli ja talle ei meeldinud film ja ta seletas ja siples jne, siis ke tulime lihtsalt ära, et mitte teisi segada.
   Mu arust oli Jääaeg nats igav aga Robin vaatas hoolega. Varsti tuleb Legolt uus film, see tundub tore. Kui te pole näinud veel, siis Zootropolis oli väga tore film!

   Reply

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: