Hentsu 1a2k8p

Kes seda keerulist koodi lahti ei murdnud, siis täna on Henri 1 aasta, 2 kuud ja 8 päeva vana. See tundub nii vähe aga tegelikult on ta selle vähese ajaga ju nii palju õppinud. Olen koguaeg öelnud, et ta on ikka niii vahva laps ja seda ütlevad vist alati ka kõik teda näinud inimesed – ta on vahva, sõbralik, naljakas ja nii tubli. Mulle tundub, et ta saab aru peaaegu kõikidest asjadest, mis me palume tal teha või tuua või viia. Näiteks: 

 • “Henri, lähme õue! Henri toob oma mütsi ja salli ning proovib neid ise panna pähe ja kaela. Sama moodi toob ta enda jalanõud ja ise ütleb “pap-pap” ning proovib neid jalga panna. 
 • Kui öelda, et on vanniaeg, siis jookseb Henri vanni juurde ja proovib sinna sisse ronida. 
 • Hentsu viib tihti ise prügi prügikasti. Ka proovib ta seda sealt välja võtta aga millegipärast see juba on nii, et keelavatest palvetest on neil raskem aru saada. 
 • Kui Henri on väsinud, siis võtab ta oma teki ja luti ning ronib kuskile pikutama. Paar päeva tagasi vedas ta Raido kätt pidi voodi juurde ja läkski magama. Ka ütleb ta siis “pi-pi” ehk andke piima mulle palun, aitäh. 
 • Henri aitab pesu masinasse viia ja välja võtta, saab ilusti aru, mis on pesukorv. 
 • Palve peale “tantsu-tantsu teha” hakkab Henri end kõigutama ja tantsima. 
 • Kohe, kui Henri saab aru, et on söögiaeg, siis läheb ta enda söögitooli ette ja ootab kuni ta sinna tõstetakse. 
 • Henri sööb täitsa ilusti kahvliga. Lusikaga on keerulisem, sest see ju kipub minema enne suhu jõudmist tagurpidi. Küll aga eriti tihti ei saa ta süüa taldrikust, vaid enda toolikandikult – millegipärast on tema arust taldrik loopimiseks.. 
 • Hentsu teab täpselt, kes on venna. Saab aru, et kui Robinist rääkida, siis ta kas hakkab kohe koju tulema või on enda toas. Kuna Robinit vahepeal kodus ei ole, siis hommikuti esimes asjana vaatab Henri üle, kas ta on koju jõudnud. 
 • Henri oskab kõdistada. Ja kallistada, musi teha, mürada. Samas suur musitaja ta pole. 
 • Hentsu lehvitab “tadaaa” inimestele ka siis kui me oleme näiteks poes või mänguväljakul.
 • Kui Hentsu saab aru, et tädi Kerttu tuleb teda hoidma, siis ta jookseb kohe ukse juurde valmis. Talle väga Kerttu meeldib, hakkab tema nime kuuldes juba kilkama vahel. 
 • Henri teab kuhu käivad võtmed, millised juhtmed käivad pistikusse (see võiks muidugi olemata olla veel), kuhu käivad tema müts ja sall, kuhu viime tühja veetopsi, milline on tema mänguasjakast. 
 • Kui Hentsu seisab köögikapi ees ja näitab näpuga üles, siis tahab ta sealt vitamiini.
 • Henri teab, kuidas teevad kassid (mäuu mäuuu), kutsud (uh-uh-uh), lambad (mää-mä).

Tegelikult on neid asju kindlasti veel aga kohe ei tule kõik meelde. Sõnadest veel nii palju, et minu arust neid on ikka päris palju. Enamus muidugi sellised, millest pereliiked aru saavad: tä-dhi ehk tädi, tadaa, pi-pi ehk piim, pap-pap ehk papud, emme, kukuum ehk kuum, kukku ehk kukkus, mäm ehk süüa (ja vahel juua), kss – kass, išš – issi.

Henri magab hetkel enamasti ikka veel kaks korda: 10-12ni ja 15:30-17ni. Ööunne lähevad nad koos Robiniga 21 ja ärkame 7:30 paiku keskmiselt. Peale haigust 6:30 aga täna näiteks 7:40, nii et minu jaoks see on juba ikka mõistlik aeg. Kell 9 äegates on mul tunne, et päev on juba otsas. Tavaliselt meie olemegi kahekesi kõige esimesed, Robin pigem ärkab kell 8 ja vahel me peame ta 8:30 voodist välja tirima. Henri on suur abimees, talle meeldib väga Robini peal ronida ja teda igalt pool tirida. Unine Robin tavaliselt sellega väga nõus ei ole ja jooksebki kiirelt voodist välja. Muidu päevauned teeb Henri ikka rõdul enamasti. Kui on üks pikk uni, siis toas. Siis tuleb ööuni tavaliselt 20 paiku. 

Joon Henri Aptamilli piima, sööb enamasti meiega sama toitu – hommikul muna või putru, päeval ja õhtul meiega liha, kana, pastat, suppi, salatit. Tavalist poepiima me talle juua eriti ei anna, samas kohupiima sööb ta hea meelega. Hetke lemmik on vist frikadellisupp, eile aga sõi riisi-makrasalatit väga isukalt. Kana vahepeal sorteerib toidust välja aga see tuleb lihtsalt siis hästi väikseks teha. Erinevalt Robinist sööb isukalt ka tomatit aga sama moodi ei söö ta juustu. Just praegu aga istus mu vastas ja proovis kriiti süüa.. Oleme Henriga olnud üsna julged. Kui sööme ikka ise jäätist, siis anname talle ka natukene. Robin muide tahab talle igast asju anda aga oluline on, et nad sama lusika pealt ometigi midagi ei sööks – Robinil juba varakult sai selgeks, et see on siis Henri ilaga koos 😀 

Õues meeldib Hentsule väga. Jalutame tavaliselt käruga poodi, hiljem metsa ja mänguväljakule. Kiikuda meeldib küll aga rohkem armastab niisama ringi joosta ja ronida. Marju korjab metsast ise ilusti endale suhu ja vahel võib 10 minutit istuda ja vaadata sipelgaid või mingisugust taime. Lemmikud on muidugi koerad, keda ta tahaks mööda metsa taga ajada. Nagu ülevalt aru oli saada, siis tal ei tee koerad mitte AUH vaid UH 🙂 

Vahel nokitseb Henri tund aega oma ette teises toas, samas peale haigust on ta tahtnud mu süles olla palju rohkem. Muidu on see väga armas aga süüa teha on nii raske. Õnneks lepib ta siis ka söögitoolis istumisega – sealt on hea kõrge vaadata. 

Ainukene “mure”, mis mul Henriga on – nohu. Ta hirmus kiirelt jääb nohusse. Samas on see, nii et tal pole nina kinni, seda ei voola nagu vett, see ei sega teda. Tatt on kollane ja paks, tuleb rohkem hommikul ja aevastades. Tal on praegu ka nohu, kuigi alles nädal tagasi läks ära. Kuid jama ongi selles, et ilmselt see tuleb sellest, et ta saab õues nats külma, kui pikemalt olla AGA ta ei ole nõus kindaid üldse käes hoidma. Samas rattaga sõites näiteks on ju jahe, olgu tal tekk peal või paksemad riided seljas. Ostsin ka paelaga kindad aga ta tõmbas need lausa pooleks..  Nagu öeldud, ega see eriti elu ei sega aga ebameeldiv ikka. Sokke talle ka eriti kanda ei meeldi. Ega ma eriti ei pressi ka – teise lapsega enam ei olegi nohu maailma lõpp, lihtsalt natuke häiriv.. Perearst arvas, et tegu ehk võib olla ka mingi allergiaga, kuid siis vist oleks see tatt pigem valge. Igal juhul, vaatame, mis saab, minu peamine mure on, et kõrvad jääks sellest puutumata. 

Vennaga jalutamas


Metsas pohlal


Kiisuga lõunatudul


Peol!


Minu tudimüts..

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: