Hullusi tegev kratt või ekraani jõllitav kuivik?

Meil on Nõmmekate Facebooki grupis ikka aegajalt teemaks asjad, mida lapsed-noored teevad ja kas neid ikka oleks vaja teha. Emad paluvad lastele meelde tuletada, mis on mõistlik ning nagu ikka tuleb sealt kohe jutt, kuidas noorena tegime ise ka nii ja keegi ära ei surnud ju!

Möödunud kevadel oli ka grupis aruteluks see, et noored oma rulade ja tõukeratastega sõidavad mööda Nõmme tänavaid ringi. Oli neid, kes seda taunisid aga oli ka neid, kes ütlesid, et no Nõmme ongi ju hea vaikne koht, mis siin siis ikka ja kas sul on raske autoga siis neist rahulikult mööduda? Pole vaja ilmselt ütlema hakata, et mina ei ole see ema, kes arvab, et las lapsed teevad, mis tahavad, vaid minu arust on mõistlik lapsele varakult õpetada, et tee peal tõuksiga sõita EI ole õige ja selleks on teised kohad. Muidugi polnud ma ise mingi musterlaps, kes kunagi rumalusi ei teinud ja näe ellu jäin ju kah, kuid ma samas ei saa öelda, et ma oleks täielikke idiootsusi ka teinud.

Kui see teema grupis aktuaalne oli, siis samal päeval sõitsin ma Nõmmel, Nurme tänaval ja pidin peaaegu ”südari” saama. Nurme tänava lõpu pool on mägi ja mina sõitsin mäest alla. Nägin eemalt, et seal on kolm poissi longboardidega ja mõtlesin, et ju nad ikka astuvad tee äärde. Olin ettevaatlik ja sõitsin ka aeglaselt, sest natukene enne mäest alla sõitu polnud poisse näha. Järgmine hetk, sõidan edasi ja näen, poisid oma uhkete sõiduriistade peal pikali ja sõidavad, keset sõiduteed, nendega mäest alla. Mõtlen, et no nad ju nägid eemalt, et ma autoga tulen, miks sellist asja vaja on? Kaks neist läksid tee äärde kui autot ikka kuulsid ja nägid, üks sõitis aga keset teed lõpuni, nii et mina pidin tema järel mingi 5 km/h sõitma. Mul polnud kiire. Ma ei olnud kuri, et on ikka nõme laps. Ma olin MURES. Mis siis saab, kui mõni teine auto oleks samal hetkel tulnud minu asemel ja sõitnud kiiremini, sest polnud poisse kaugemalt märganud? Seal on minu teada lubatud kiirus 40 km ja see on täiesti piisav, et sealt mäest alla sõites poisist lihtsalt üle sõita. Noh, Nõm(m)ekate grupis sain ma muidugi vastu päid ja jalgu, et ma olen ise üks lapsi vihkav nõme inimene ja olgu ma parem kodus.

Sama moodi on teemadeks olnud Nõmme mäe juures olev sild ja suusahüppemägi. Esimese peal ju pidevalt lapsed ronivad nö väljaspool silda ja käivad ühelt poolt teisele. Suusahüppemäel aga lastakse niisama pea ees, kilekottide või vanade kelkudega või jumal teab millega alla. Seal on veel teatud maa peal mingi kett ka ees, mis asja omakorda ”põnevaks” teeb. Jälgisin täna selle teema arutelu ning hakkasin mõtlema, et kas tõesti ongi siis kahte masti lapsi? Täiesti arutud või ainult tubased? Need pealkirjas olevad väljendid muide oli grupist läbi käinud läbi aegade, mitte mu enda välja mõeldud.

Minu meelest pole ükski äärmus liiga hea. Muidugi ei saa lapsi hoida ja nännutada. Ma ise proovin väga seda mitte teha. Minu arust on meil Robiniga see üsna hästi õnnestunud ka. Samas laps ON laps ja talle peab vahepeal meelde tuletama MIKS mõni asi on ohtlik või mis selle tagajärg võib tulla. Liumäest alla laskmise peal ei ole vaja lapsele hüüda ”vaata, et sa haiget ei saa!” aga kui ta ikka on puu otsas nii kõrgel, et tipp paistab ja alla ei julge tulla, siis vist oleks võinud talle korraks öelda, et kuule, mine ikka nii kõrgele, kui kõrgelt alla julged hüpata. Vähemalt ma ise üritan sellist ”reeglit” jälgida küll. Kui tahab puu otsa ronida, siis tehku seda aga ainult siis, kui ise saab peale ja nii kõrgele kust julgeb alla ka hüpata. Mina puu otsa talle järgi ronima ei hakka, ma kardan kõrgust.

Sama moodi on nii paljude teiste asjadega ka. Muidugi peab laps liikuma, ronima, hüppama ja kargama. Mul on siiralt hea meel, et meie mõlemad lapsed väga naudivad õues olemist ja mängimist. Henri tassib iga päev mulle oma papud sülle, et lähme nüüd õue ja Robinit ei saa lasteaia hoovist kunagi kohe ära. Ikka on vaja jalkat mängida, lehti riisuda, tammetõrusid otsida, vaadata kes kiigul suurem hoo teeb või mängumaja katusele ronida. See viimane on ka asi, mille peale mõne kartlik ema juba ütleks, et oi, nii hirmus aga minu meelest on see väike maja nii madal, et ronigu. Muidugi, ma ütlen ausalt, ma ei tahaks, et Robin kunagi kukuks, haiget saaks või veel vähem mõne luu murraks aga samas olen arvestanud, et selline asi võib üks hetk juhtuda. Ta on nii mõnigi kord pannud teised vanemad kulme kergitama sellega kuhu ta ronida suudab ja kui kiiresti. Minu arust on ta aga üsna tugev ja osav, nii et enamasti ma teda ei keela. Samas mul ongi hea meel, sest ta ikkagi ise tajub üsna hästi ära, et kuhu ja mida maksab ning kust on juba lausrumalus. Sama moodi Henri, kes ronib enda söögitooli tagant teleka kapi peale, hoiab sealt seinast ja telekast kinni ning ronib siis enda söögitooli istuma ise. Raidokesel jäi iga kord süda seisma, kui ta seda nägi ning üks mu sõbrannadest soovitas ta ikka puuri panna aga ma üldiselt olen üsna rahulik. Meie lapsed ongi ronijad, elu on selline. Söögitooli panime siiski teise kohta, sest ma pigem kartsin seda, et ta lükkab teleka sealt kapi pealt maha.

Ei ole, nii et on ainult toas või ainult õuekraage. On ikka vahepealseid variante ka. Robin ronib õues mängumaja katusele ära, tuleme ise tuppa ja laseme tal veel paar majaringi joosta ja siis ta võtab mu telefoni või enda tahvli ja vaatab sealt multikat ka. Muidugi ei lase me tal tunde ekraani ees istuda või ei palu tal ainult sellega ise end lõbustada aga ma ei aja ka taga mingisugust ekraanivaba elu, kus ma pidevalt muretseks, et oioi, nüüd on silmad haiged, sõpru ei leia, füüsiliselt on nõrk ja kõik on pahasti. Minu arust on KOHE VARSTi 5-aastane (!!!!) Robin äärmiselt tubli ja tegelikult ka iseseisev laps, kes nagu näha sai suvel 4-aastasena terve nädala laagris oldud, suudab endale ise hommikul midagi hamba alla otsida, oskab mu telefonis leida youtube, enda mängud ja muusika ning samas käib suurima rõõmuga ujumas, kiikumas, rattaga sõitmas, jooksmas ja lehtedes hullamas. Nagu elus ikka asjadega on – kõike mõõdukalt. Noh, mõnda asja siiski pigem rohkem, kui vähem 😉

Las laps jookseb ja määrib riideid..

160529-kk570

..ronib aia otsas ja ronib puudele.
Pildid tegi Krista Kõiv.

160529-kk572

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: