Kõik taimetoitlaseks!

Mul ei ole mingit probleemi sellega, et inimesed liha söövad. Muidugi, ma eelistaksin, et neid lihaloomi koheldaks hästi aga veel ei ole ma selles etapis oma elus, kus ma täielikult loobuksin lihasöömisest. Ma arvan, et selline asi saabki ainult tulla SINU ENDA seest ja seda ei tekita mitte kellegi teise videode jagamine või südametunnistusele koputamine. Kuigi minu menüüst leiab loomaliha ikka pigem väga minimaalselt, siis tegelikult olen muidugi sellele mõelnud, kuid ju ei ole millegipärast ma veel selleks valmis. Nagu öeldud – ma ei usu, et sellist otsust saab või peab takka sundima, see on tegelikult ikkagi suur asi.

Täpselt sama moodi ei ole mul probleemi sellega, et on inimesi, kes on taimetoitlased või gluteenivabal dieedil või veganid. Minu arust on see kõik inimeste enda valik, meil on igal omad põhimõtted ja elutõed, me jõuamegi kõik OMA tõeni õigel ajal. Ma ei vibuta näppu inimeste peale, kes restoranis pooltoore steigi tellivad ja ma ei vaata imelikult inimest, kes enne restorani minekut tutvub menüüga ja otsib sealt taimetoidud välja. Minu arust on toitumine väga tähtis asi ja kui keegi on oma valiku mingil põhjusel teinud, siis ma võin selle kohta küll vaikselt küsida või proovida ka rahulikult oma arvamust jagada aga mingisugune peale pressimine ei toimi mitte mingil moel positiivselt. Ja milleks seda peakski vaja olema.

Küll aga.. tunnen ma, et natukene tahaksin nüüd tähelepanu juhtida küll sellele lihast loobumise protsessile. Ma nimelt ei arva, et see ongi asi millele me peaksime teisi inimesi õhutama. Eriti kui kõne all on pigem noored inimesed või lausa lapsed. Põhjus väga lihtne – enamus neid noortest EI OLE veel piisavalt teadlikud, et kuidas enda toidulauda muuta piisavalt mitmekesiseks. Kusjuures, ma ei kahtle üldse, et kui vanemad on mõlemad taimetoitlased, on teinud palju uurimustööd ja see ongi nende jaoks väga range valik, siis kodus kasvavate laste menüü on igav või üksluine. Absoluutselt mitte. Olen täiesti seda usku, et kui väga paljud taimetoitlased ja veganid toidavad oma lapsi mitmekülgsemalt, kui ”lihasööjad” pered. Söömises on ju vaja väga paljudest asjadest teadlik olla ja kahjuks suur osa inimesi seda siiski ei ole. Minu mure on ikkagi pigem selles, kui üks 15-aastane inimene otsustab hakata taimetoitlaseks ja mingil põhjusel on talle jõudev info väär või eksitav. Me võime mõelda küll, et me elame infoajastul ja internetist leiab ju kõike. See ongi tõsi, leiabki kõike aga kõik mis siin kirjas on, ei ole ju alati tõde?

Lihast, piimast, munast ja muust loomsest loobumine on suur asi ja see ei tähenda, et nüüd saad lihtsalt süüa päev läbi õuna ja porgandit ning 5 aasta pärast on vitaiimivarud ikka täitsa plussis. Kusjuures, selline asi võib ilmselt olla ka, sest inimesed on kõik nii erinevad aga kui me räägime ikkagi kasvavast NOOREST inimesest, siis tema menüü peaks olema mitmekülgne ja täiustatud, väga oluline oleks vaadata, et kõik vajalikud ained ikkagi jõuaksid temani. Ma ütlen päris ausalt, et kuigi ma tean küll, et näiteks rauda saab veel ubadest, kõigest rohelisest, granaatõunast jms, siis mul ei oleks peast kohe aimugi, et kust saab inimene kätte kaltsiumi. Ma tean, et guugeldades tuleb see välja ja mina ILMSELT oskaksin vahet teha ka vääral ja tõesel infol aga kahjuks mõni noorem inimene ei pruugi seda osata.

Inimestel on õigus valida, mida nad söövad ja ma ei usu mitte millegi peale surumisse. Selline range näpuga näitamine, noomimine, mingisugused nõmedad naljad.. See pole lahe, see ei vii mitte kedagi mitte kuskile. Ja ma ütlen veelkord – ma ei tahtnud siin arutleda, et kas peaks olema taimetoitlane või lihasööja, vaid ma tahtsin ainult enda arvamust avaldada selle kohta, et kui väga palju on olemas lehti, mis kutsuvad inimesi avastama taimse toidu maailma (see on väga tervitav!), siis võiks natukene rohkem ehk olla ka seda infot, et kuidas ja millega seda loomset siiski asendada, et tervis ikka hea püsiks 🙂

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: