#mustlumi

Depressioon on haigus. Nagu iga haigus vajab ka depressioon ravi. Erinevalt paljudest teistest haigustest on aga depressiooni puhul oluline aru saada, et ravi ei ole kõigile ühesugune. See haigus kulgeb igaühel erinevalt ja suurem osa ajast Sa ei teagi, mis mõtteid näiteks Sinu kolleegi peas tegelikult on. Kui Sinu sõber, kolleeg, tuttav, kaaslane või kes iganes räägib Sulle endal diagnoositud depressioonist, siis palun ära kasuta järgnevaid lauseid:
* aga miks sa siis nii ei tee nagu mina tegin, kui mul raske periood oli?
* oled sa üldse kindel, et sul midagi viga on?
* see on kõik mõtlemises kinni!
* võta ennast kokku
* see ei saa ju ometigi nii raske olla
* no kui sul on abi vaja, siis miks sa seda ei otsi?

Depressiooni raviks on olemas mitmeid erinevaid võimalusi ning olukorda aitavad parandada paljud tegevused: korralik magamine, liikumine, hästi toitumine, head lähisuhted ja palju veel. Kõige olulisem on aga tunnistada endale, et vajad abi ja seda otsida. Võiks arvata, et just endale tunnistamine on neist kahest raskem, kuid kahjuks on abi leidmine tihti veel raskem, sest ilma liialdamata – psühhiaatri juurde ootad aega VÄHEMALT 3 kuud ja isegi siis võid saada 30 minutilise aja, millega ei ole mitte midagi peale hakata. Tunnen vajadust öelda ka kõikide meditsiinitöötajate kaitseks seda, et ma olen üpris kindel, et nemad ise ka ei ole rahul selle süsteemiga ja parema meelega võtaksid nad igale inimesele aega oluliselt rohkem aega, kuid kahjuks ei olene kõik ainult neist. 

https://peaasi.ee/depressioonitest/

Mul on hea meel näha, et vaimsele tervisele pööratakse aina rohkem tähelepanu ja sellest räägitakse. See on ÜLIMALT oluline jagada infot selle kohta, et meie keskel elab väga palju inimesi, kes ei jää õhtuti magama lambaid lugedes vaid mõttega: äkki veab ja ma hommikul ei ärkagi.. Kõik need ja ka oluliselt kergemad mõtted vajavad tähelepanu ja öelda selle kohta labaselt, et inimesel on tähelepanuvajadus või ”kasvagu suureks” on rumal ja nõme.

Palun teadvustame endale, et depressioon ei tähenda, et Sa oled nõrk, saamatu, rumal või väärtusetu. Palun tunnustame neid, kes julgevad oma lugudega avalikuks tulla ja austame neid, kes sellest rääkida ei soovi.

Olge oma inimeste jaoks olemas. Mitte miski elus ei ole olulisem, kui need oma, päris enda kallid inimesed.

 

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: